Ślub to jedno z najważniejszych i najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Młoda para, czasem już dwa lata wcześniej, szykuje się do tej ważnej uroczystości. Kompletują garderobę, wybierają zaproszenia, rezerwują salę, aż w końcu zatrudniają osobę, która uwieczni całą ceremonię. Brzmi prosto? Niestety, to tylko teoria. Na rynku obok profesjonalistów funkcjonują amatorzy, którzy nie do końca wiedzą, co to znaczy fotografia ślubna. Na co zwrócić uwagę wybierając fotografa ślubnego?
1. Rozeznanie na rynku fotografii ślubnej
Fotografia ślubna to specyficzny rodzaj fotografii. Podczas uroczystości wszystko zdarza się tylko raz. Nie ma powtórek, więc fotograf nigdy nie może się zagapić. A już na pewno nie w kościele! Między innymi z tego powodu profesjonalne zdjęcia ślubne delikatnie różnią się cennikiem od pozostałych sesji. Jeżeli spotkamy się z ofertą fotografa proponującego zaniżone stawki to powinniśmy potraktować to jako sygnał ostrzegawczy i z podwójną uwagą przyjrzeć się jakości wykonywanych zdjęć. Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z ofertami co najmniej kilku fotografów, by rozeznać się w cenach i porównać portfolio każdego z nich.
2. Portfolio
Jeżeli fotograf oferuje zdjęcia ślubne, ale z jego portfolio wynika że nie specjalizuje się w tej konkretnej dziedzinie, to powinniśmy potraktować jako kolejny sygnał ostrzegawczy Nikt nie chce być królikiem doświadczalnym na własnym ślubie. Warto mieć na uwadze że fotografowanie ślubu oraz wesela wiąże się ze specyficzną oprawą, czego skutkiem jest słabe oświetlenie. W tym wyjątkowym dniu lepiej wszystko mieć dograne na ostatni guzik. Dlatego zalecamy patrzeć uważnie na portfolio tak aby dobrać fotografa którego prace najbardziej odpowiadają naszemu poczuciu estetyki.
3. Papierologia
W atmosferze miłości i podekscytowania można o tym zapomnieć, dlatego przypominamy że fotograf pracujący w kościele powinien posiadać odpowiednie uprawnienia. Z tego powodu należy się upewnić, że wybrany przez nas fotograf odbył odpowiedni kurs w kurii i może pochwalić się pozwoleniem na fotografowanie w miejscach kultu religijnego. W innym przypadku podczas ceremonii para młoda będzie przed ołtarzem, a fotograf pozostanie na zewnątrz. To oczywiście kuriozalny przypadek jednak, warto mieć na uwadze że takie sytuacje mogą się zdarzyć.
Kolejnym ważnym krokiem jest spisanie umowy i zawarcie w niej wszystkich możliwych scenariuszy. Brak dyspozycji fotografa z powodu choroby lub innej sytuacji losowej to realne ryzyko, które należy uwzględnić. Dlatego trzeba zwrócić uwagę, czy w umowie znajduje się zapis dotyczący niedyspozycji fotografa. Najlepiej, gdyby istniała możliwość znalezienia zastępstwa, natomiast sposób rozwiązania takowej sytuacji zależy od zapisów w umowie.
Ważnym jest ustalenie dokładnej godziny rozpoczęcia uroczystości oraz zakończenia. By uniknąć rozczarowań, warto wcześniej ustalić harmonogram i zakres pracy. Zazwyczaj fotografowie pracują do pierwszej w nocy, jednak każde zlecenie ma indywidualny charakter, dlatego można tę godzinę ustalić niemal w dowolny sposób.
Drugim, najbardziej interesującym terminem zaraz po dacie ślubu, jest data oddania zdjęć do wglądu. Najlepiej umieścić odpowiedni zapis w umowie poruszający również tę kwestię. Często zdarza się że okres oddawania zdjęć wynosi nawet 12 miesięcy.
Relacja zdjęciowa z ceremonii ślubnej jest pamiątką na całe życie, dlatego wybór fotografa jest jedną z najważniejszych pozycji na „ślubnej checkliście”. Powyższe wskazówki powinny choć minimalnie pomóc w wyborze fotografa, który uwieczni wasze szczęście w swoim kadrze.
Fotograf Zielona Góra | Morela Studio Remigiusz Najdek
0 comments
Here is no comments for now.